Stránky svobodného brdského horala

Klenoty Brdského lesa III - Teslínský klášter

7. února 2011 v 10:05 | Karel Hutr |  Články z novin a jiných médií
Klenoty brdského lesa III - Teslínský klášter
Brdy/ Při dalším toulání po Brdech se znovu vrátíme k osadě Teslíny. Porozhlédneme se nedaleko od Teslín po západním břehu Hořejšího padrťského rybníka a projdeme se táhlou strání stoupající z údolí prameniště Zlatého potoka vzhůru k nenápadné, ale podlouhlé vyvýšenině v nitru brdského lesa. Tady v raném středověku vznikla původní osada Teslín, poté, co tu uprostřed bažin a tehdy neprostupných lesů, vyrostl klášter. U osady byly rozsáhlé louky, které dávno pohltil les. Vznikly tady tři menší lesní rybníky. První z nich byl v roce 1993 obnoven a nad ním je znovu vybudován i druhý z nich. Nádrže jsou na jaře plné čolků a skokanů.
Autor: Karel Hutr
Upozornění redakce: Vojenský újezd Brdy je částečně zpřístupněn o víkendech a státních svátcích. Ostatní území, kromě cílových ploch, jsou přístupná pouze na základě povolení vydaného újezdním úřadem v Jincích.
Nejstarší zachovalý dokument o proboštství a osadě Teslín pochází z roku 1353. Z chrámu svatého Jana Křtitele zbyly dnes již sotva znatelné základy, které pozvolna a po staletí pohlcuje okolní les a neúprosně nahlodává zub času. Místo je pod názvem U kostelíka zakresleno v mnoha mapách na internetu, tudíž není těžké si ho najít a zorientovat se v lokalitě mezi západním až jihozápadním břehem Hořejšího padrťského rybníka a současnou osadou Teslíny při silnici I/19.
Poutník, který by přišel zbytky kláštera hledat a ví, přibližně kde, ten ho najde. Člověk neznalý existence svatyně místo mine, bez toho, aniž by si uvědomil, že kráčí místem, kde se před staletími odehrával kus historie zdejšího kraje. Popravdě řečeno to ale platilo ještě před pár lety - někdo totiž místo, kde se nachází zbytky kláštera, označil cedulkou při cestě a tak poutníci, kteří se sem od té doby vydali, mají hledání jednoduché. Když jsem místo hledal poprvé před lety, bylo to vskutku dobrodružství a dokonce jsem svatyni, jak jsem později zjistil, i několikrát minul.

Pod letitými buky tu lze ještě nyní dobře rozpoznat základy stavby. Chrámovou loď svatyně ještě teď naznačují patrné vyvýšeniny v terénu porostlém statnými buky a smrky. Najdeme tu kameny, které pocházejí ze stavby, a z nichž někdo v jednom místě vyskládal kamenný kříž.
Teslínský klášter a poklidný život zdejších mnichů ukončila husitská revoluce. Podle některých pramenů se hovoří, že tomu bylo v zimě roku 1421, kdy tudy Jan Žižka se svým vojskem táhnul z Tábora na západní Čechy.
Historie zdejšího místa je, jak víme, pohnutá a budoucnost je už po téměř dva roky znovu zahalena rouškou tajemství. O místo v blízkosti kláštera se zajímají lidé až daleko za hranicemi našeho státu. Nedaleko místa U kostelíka se totiž nachází vrchol Břízkovec - veřejnosti spíše známý jako kóta 718,8. Místu v širším pojetí se také v minulosti říkalo Baštiny. Kvůli tomu, že byla kóta vybrána jako nejvhodnější lokalita pro případnou výstavbu amerického radaru jakožto součást systému americké národní protiraketové obrany, začala se tu psát novodobá historie. O Břízkovec je tak znovu po staletí velký zájem a o jeho budoucí hře na vskutku celosvětové scéně se vedou vzrušené debaty mezi politiky a potažmo i odpůrci či zastánci základny.
Samotnou kótu tvoří nevýrazný kopec, z něhož není žádný výhled. Zabraňují tomu vysoké smrky a buky. Vrchol označuje nivelační tyč a Greenpeace tam postavili dřevěný totem svobody. Lidé, kteří za nimi přicházeli, vyskládali na nevýrazné skalce kamennou mohylu. V okolí také geologové a jiní odborníci provádí vrty za účelem zkoumání geologických či hydrologických podmínek už asi po dva roky.

Kótu 718 obsadili aktivisté Greenpeace 28. dubna 2008 a později ji vyhlásili za nezávislý stát Peaceland. Do té doby tu měli celkem poklidný život. Ale týden po vyhlášení státu přišel vojenský zásah, který jejich působení přesně po šesti týdnech radikálně ukončil.
Když jsem vrchol Břízkovce objevil, netušil jsem, že bude zajímat ještě někoho dalšího. Nebylo to tak dávno, co jsem poprvé brouzdal lesy i dále od kostelíku, protože zdejší porosty a příroda mě uchvátili a místo jsem si oblíbil. Navštívil jsem ho několikrát, než ministerstvo obrany oznámilo, jaké s ním má úmysly. Kolem kostelíka jsem rád fotil nádherně urostlé buky a vracel jsem se tam v časném jaru nebo na podzim, kdy les zářil všemi barevnými odstíny.

Východním směrem odsud se v úpatí vyvýšeniny rozprostírá bukový les, obklopený porosty starých smrčin s mozaikou mýtin. Tady začala svoji "kariéru" známá černá čápice Kristýna. Ten strom, kde hnízdila slavná Kristýna, tam stojí dodnes. Nedaleko odsud, jak se říká, co by kamenem dohodil, si našel svůj domov první pár orlů mořských, kteří se tu od té doby zabydleli.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama