Stránky svobodného brdského horala

Teslínský buk má šanci na přežití

7. února 2011 v 9:17 | Karel Hutr |  Články z novin a jiných médií
Teslínský buk má šanci na přežití

Rožmitál - Známý hraniční nebo také košatý buk v osadě Teslíny nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem není třeba milovníkům Brd nebo brdské přírody připomínat. Patří mezi nejstarší a největší stromy v regionu, ale už při prvním pohledu na tento strom je i laikovi zcela jasné, že jeho dny mohou být už brzy sečteny.
Autor:
Karel Hutr
Tento významný a památný strom Příbramska totiž přišel o dva boční kmeny a je napaden různými dřevokaznými houbami.
Na sklonku loňského roku se ale majestátnímu stromu naskytla šance na přežití. Podbrdské ekocentrum Fabián pod vedením rožmitálského ochránce případy Lukáše Tůmy podalo projekt k Nadaci Partnerství s názvem Stromy pro zítřek a uspělo.
"Pokusili jsme se rozhodli přihlásit do projektu tento strom, protože má velkou historickou hodnotu a podařilo se. Dostali jsme zprávu o přijetí Teslínského buku mezi devatenáct významných stromů v České republice, což pro tento strom představuje jistou záchranu," řekl Deníku Lukáš Tůma.
Ekocentru se tak podařilo pět let práce, kdy se jeho dobrovolníci věnují mapování význačných stromů v regionu, završit úspěchem. "V nejbližší době se má ozvat dendrolog, který dostal na starosti odborné posouzení vybraných stromů a ty pak budou odborně ošetřeny. Jsme rádi, že to vyšlo, je to poslední, takzvaný hraniční strom v Čechách," vysvětlil Tůma.
"Na jaře vybrané stromy zdarma kompletně ošetří špičkoví odborníci. Stane se tak díky grantu Zdravé stromy pro zítřek, který uděluje Nadace Partnerství a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu," řekla Ivana Adámková z Nadace Partnerství a dodala, že zdravotní řez by se měl u zdravých stromů provádět přibližně každých pět až šest let.
"U proschlých stromů je pak péče velmi individuální s ohledem na suché a prasklé větve, které by mohly ohrožovat bezpečnost lidí. Malé obce, školy nebo sdružení však na ošetření stromů nemají dostatečné množství financí. Zdravé stromy pro zítřek tak pro ně představují mnohdy jedinou možnost, jak pečovat o historicky i esteticky významné stromy. Velký zájem o ošetření potvrzuje také rok od roku se zvyšující počet žádostí," upřesnila Adámková.
Vybrané stromy ošetří kvalifikovaní pracovníci s certifikátem European Tree Worker (Evropský arborista), kteří prošli zkouškou prokazující úroveň jejich odborných znalostí.
Podle Světlany Vávrové ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu je právě certifikát vizitkou profesionála a může obcím, které nemají přehled o nabízených službách, posloužit jako vodítko. "Malé obce se mnohdy kvůli nedostatku peněz i informací uchylují k neodborným řezům. Takovéto zásahy však mohou strom nezvratně poškodit a v horších případech i zkrátit jeho život," říká Vávrová.
Stáří takzvaného košatého teslínského buku je odhadováno na minimálně 300 let s úctyhodným obvodem kmene 610 centimetrů.
Buk ale přišel před lety při silném větru už o druhý boční kmen.
První kmen byl sražen ještě předtím bleskem a rány se staly další vstupní branou pro mnohé dřevokazné houby. Je jisté, že když by strom nebyl ošetřen, za čas by rozrůstajícímu se podhoubí podlehl.
S pojmem hraniční strom se setkáváme ve starých, ale i novějších mapách Brd poměrně často. Význam hraničních stromů spočíval v rozdělování lesních celků různých majitelů.
Teslínský buk by mohl být jedním z posledních přežívajících hraničních stromů nejen v Brdech, ale i v celé republice, nebo i možná posledním z nich, jak je mnohde uváděno. Po ošetření buku by rožmitálští ochránci přírody chtěli u stromu instalovat tabuli, kde by se návštěvník dozvěděl něco z jeho historie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 5. června 2011 v 18:44 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

2 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 3. září 2011 v 21:55 | Reagovat

Chceš vyhrát super telefon Nokia E7? Podívej se na http://raketka.cz/soutez-o-telefon-nokia-e7 a hlasuj(zabere to max 1 minutku) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama