Stránky svobodného brdského horala

Teslíny vstupní brána do Brd

7. února 2011 v 9:32 | Karel Hutr |  Články z novin a jiných médií
Teslíny - vstupní brána do brdského lesa
Naší první výpravu zahájíme v místě, kterým turisté vstupují do nitra brdských lesů. Je jedno, zda do středních či jižních Brd. Ono místo objevili už před lety běžkaři a poslední roky cyklisté či houbaři ze širokého okolí. Tím místem je osada Teslíny.
Jihozápadní výběžek Brd pomyslně odděluje od těch centrálních "plzeňská" silnice I/19.
Při ní se rozkládá malá osada Teslíny. Záznamy o jejím vzniku sahají hluboko do historie českého státu. Teslíny leží v kraji zapomenutém, a nebýt tady ona silnice, dávaly by tu vpravdě lišky dobrou noc.
Každý víkend podél lesní cesty, která se noří do lesů, parkuje spousta aut a lidé se odsud vypravují do brdských lesů. Oproti například Šumavě ale chybí informační tabule v místech, kudy lidé přicházejí do Brd. Výjimkou jsou začátky turistických stezek ve Vojenském újezdu Brdy, kde jsou instalovány informační tabule s mapkami. Lidé, kteří se do Brd vracejí, si ale vstupní brány do lesů našli sami. Takovým místem je již výše jmenovaná osada Teslíny, o kousek dále při silnici I/19 je to obec Míšov, a pak prakticky všechny obce lemující Brdy.

Výlet zahájený v Teslínech může začít poznáváním přírodních zajímavostí po pár krocích. Když se rozhodneme navštívit jižní Brdy, tak už za samou hranicí lesa zaujme všímavého poutníka, který nepřišel jen polykat kilometry zbytek bučiny s krásně rostlými exempláři. Za nimi pak najdeme takzvaný košatý teslínský buk. Jeho stáří se odhaduje na minimálně 300 let s úctyhodným obvodem kmene přes 600 centimetrů. Jeho výška je 31 metrů a šířka 14. To už ale zřejmě nebude platit, protože buk přišel letos v létě nebo na podzim při silném větru už o druhý boční kmen. První kmen byl sražen před roky bleskem. Strom je to úžasný - svým stářím, mohutností, ale bohužel se zdá, že jeho dny jsou sečteny. Podle lesníků by mu nepomohlo ani odborné ošetření, protože buk je napaden mnoha druhy hub, které jeho tělo pomalu a jistě nahlodávají. Jeho zánik může tak přijít relativně za krátkou dobu, ale může to trvat ještě mnoho let, než ho stáří a podhoubí prorůstající jeho útrobami úplně skolí.S pojmem hraniční strom se setkáváme ve starých, ale i novějších mapách Brdy poměrně často. Hraniční stromy měly dříve význam v tom, že rozdělovaly lesní celky různých majitelů. Teslínský buk by mohl být jedním z posledních přežívajících hraničních stromů v Brdech. Vraťme se ale do samotné osady Teslíny, která leží v nadmořské výšce zhruba 705 metrů a je tak možná nejvýše osídleným místem ve středních Čechách. To poznáme v předjaří a na začátku zimy, kdy tady padá sníh a jinde ještě prší.
Osadu tvoří několik domů při silnici I/19. Zajímavou stavbou je myslivna naproti křižovatce, kde turisté parkují. Vznikla za arcibiskupa Salma v roce 1908 v tyrolském stylu a je z hrázděného zdiva. Za jménem Teslíny se pravděpodobně skrývá význam od tesání sekerou - tesliti nebo tesati. Název Teslín nebo Teslíny patřil v minulosti nedalekému místu, kde osídlení této oblasti vzniklo. Kdo kraj zná, ví, co mám na mysli. Ano, tím místem je lokalita zvaná U kostelíka, kde stával klášter. Ale o něm si povíme v dalším pokračování seriálu.
Porozhlédněme se ale ještě po okolí Teslín. Nedaleko košatého buku je při silnici louka a na ní polorozpadlý seník. O jeho záchranu se pokusilo Hornické muzeum Příbram, ale odborník usoudil, že stavba je v tak dezolátním stavu, že by se její záchrana v podobě rozebrání a sestavení ve skanzenu ve
Vysokém Chlumci, nevyplatila. Podnik Lesy České republiky roky nevyužívaný a chátrající seník nechá strhnout a v místě ponechá část základů s cedulí, která bude připomínat, že tu stodola stála.

Jak už jsem naznačil, je osada svojí nadmořskou výškou specifická. Pokud toužím na podzim po snímcích s typickou atmosférou, tedy s mlhami - jedu nejdříve na Teslíny, kde se blízká bučina a okolní lesy noří do husté mlhy. Když má padat první sníh, je nasnadě, že bude právě tady. Pokud přijde námraza, tak tady je teprve co obdivovat, pokud chceme zachytit třpytivou jinovatku na mohutných stromech. Život v takové osadě musel být zvláště v minulosti hodně drsný. Lidé museli čelit drsnému klimatu a naučit se žít uprostřed divočiny v hlubokých lesích.Bučina, které na okraji dominuje teslínský buk, je zajímavá i v časném jaru - je totiž plná jarních květin. Než listí buků uzavře přístup světla k zemi, najdeme pod korunami řadu druhů rostlin - mařinku vonnou, kyčelnici devítilistou, vraní oko čtyřlisté nebo prvosenku vyšší neboli petrklíč. Jsou tu i sněženky, ale lze se domnívat, že nejsou původní a pocházejí z blízkých zahrádek. Později na jaře tu můžeme obdivovat poměrně rozsáhlý porost česneku medvědího. Na květenu je i okolí osady oproti ostatním oblastem Brd také bohaté. To je vidět už z auta podél cesty. Příkopy jsou plné devětsilu bílého a v jednom místě roste i udatna lesní. Tu má dnes kdekdo na zahradě, protože svým mohutným vzrůstem je velice dekorativní květinou. Poblíž silnice ještě před osadou Teslíny je v lese také mnoho buků a pod nimi kvetou na sklonku zimy lýkovce jedovaté. Pestré jsou i okolní louky, co lemují osadu. Kromě dalších druhů tam roste dnes vzácná prha arnika.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama