Stránky svobodného brdského horala

Křest Fabiánova posezu očima Pavla Čámského

7. dubna 2011 v 13:33 | Pavel Čámský |  Novinky
Reportáž ke znovuzprovoznění lavičky na třemošenské Kazatelně.
Na podzim loňského roku předvedli neznámí "siláci" úroveň svých mentálních schopností a lavičku, která řadu let sloužila turistům na třemošenské Kazatelně, zničili. (Nedivili bychom se, že se jednalo o stejné duševní velikány, kteří také "vyzdobili" zdejší skály svými "uměleckými výtvory". Autor Entropy, pan David Černý, by z nich měl jistě radost a pokud bychom znali jejich jména, určitě bychom je našemu módnímu výtvarníkovi doporučili jako spolupracovníky.
Ne každý však dokáže ocenit takovou vznešenou činnost, jakou je ničení čehokoli. Mezi takové lidi patří i Jirka Stejskal z Podlesí, kterému to nedalo, a na vlastních zádech snesl ještě v zimě zdevastované torzo lavičky k sobě domů a jal se ji opravovat. Při tom mu vydatně pomohl i Vašek Knechtl - a tak se stalo, že počátkem jara se vylíhla lavička zrenovovaná, vlastně zcela nová. Oba nadšenci pak pracně hledali vhodný termín, kdy bude možno posezení opět vynést zpět na Kazatelnu. Za naše sdružení (BRDY-Res publica) jsem jim též přislíbil účast při takovém počinu a nakonec jsme 5.dubna v odpoledních hodinách lavičku na Kazatelnu (740m) vyvlekli. Rád bych napsal, že už z Podlesí, překonávaje tak vražedné převýšení 284m (muselo se vystoupit přes vrchol Třemošné), ale bylo to o "něco" méně, neb Jirka dopravil lavičku vozmo na parkoviště v Orlově.
Po cestě, plné utrpení a strádání (především pro doprovod obou "zvelebovatelů"), nesměle se probouzejícími svahy Třemošné, jsme vystoupili na její vrchol. Skupinka neohrožených brdomilů však pokračovala bezodkladně dál a s cenným nákladem se jala sestupovat krpálem ke skalám Kazetelny. Hned po jejím dosažení byly zahájeny intenzivní práce, spojené s vhodným umístěním lavičky i přípravou jejího křtu.
Nic nebylo ponecháno náhodě, pro tento obřad bylo připraveno kromě "křtícího média" (lahve nealko-sektu) též drobné občerstvení, ale i motouz, nůžky, příhodná provoz otevírající páska - a samozřejmě nezbytné nadšení a obětavost členů realizačního týmu.
Krkolomné upoutání lahve sektu na větvi, vznášející se nad propastí Kazatelny se zdařilo dokonce i beze ztrát na životech (považte!- na lékárničku jsme zapomněli). Lavička byla důstojně upravena páskou i balvanem, zajišťujícím zdárné "roztřískání" lahve. Realizační tým se neformálně dohodl též na pojmenování díla - "Fabiánův posez". A pak již nic nebránilo samotnému aktu křtu. Toho se ujala samozřejmě dáma, členka týmu Lenka a s razancí drsné brdomilky láhev nekompromisně vrhla proti balvanu, čekajícímu na zářící lavičce. Zdařilo se na první pokus, křest byl vykonán. Jirka s Vencou pak společným přestřižením pásky, uvedli slavnostně Fabiánův posez do provozu.
Bylo také již načase, protože od Třemošné se nezadržitelně blížily hlasy prvních uživatelů. A také se vzápětí objevili - v podobě dvou bohutínských turistek-cyklistek (litujících, že s sebou vláčí ta kola). Lavička bez úhony přečkala první zatěžkávací zkoušku a tak se přistoupilo k závěrečným bodům programu.
K úklidu střepů (a "bordýlku" po jiných návštěvnících), ale především k příslušnému pamětnímu záznamu do "vrcholové" knihy.
V povznesené náladě jsme pak sestoupili kolem Kazatelny zpět do civilizace. V Podlesí nás již čekalo u Vaška připravené ohniště. Neprodleně jsme se k němu odebrali a zbytek večera strávili příjemným posezením, občerstvením a nezbytným klábosením.
NA VĚDOMÍ VEŘEJNOSTI SE TAK DÁVÁ, že staronová lavička na Kazatelně, nyní již pod názvem Fabiánův posez, opět slouží turistické a trampské komunitě - a vůbec všem lidem dobré vůle. Náš tým si současně dovoluje vyslovit neskromné přání, aby toto dílo sloužilo co nejdéle a nejlépe k radosti i odpočinku všech, kteří Brdy s dobrým úmyslem navštěvují.
Howgh!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama