Stránky svobodného brdského horala

Pár slov o situaci kolem újezdu

29. dubna 2011 v 23:04 | Václav Knechtl |  Novinky
Jak jste si již všichni stačili všimnou, spekuluje se o zrušení vojenského ůjezdu Brdy. Zatím co ministerstvo obrany má jasno mezi ochránci přírody, lidmi kterým není osud brdských lesů lhostejný a milovníky Brd vznikají rozpory. Co člověk to trochu jiný názor na tuto problematiku. Je to samozřejmě velmi přirozená a nevyhnutelná záležitost. Nesmí se ale z toho stát boj který nakonec vyústí v to,že doba ,kdy se může něco dělat,se jen prospekuluje a pak už bude pozdě cokoliv dělat.

Rozhodl jsem se přiblížit několik nejvýznamějších názorů a fakt, které se objevili převážně v médiích, aby si každý mohl udělat vlastní obrázek.

V Příbramském deníku se nejprve objevili spekulace o tom ,že ministerstvo obrany(dále MO) nemluví pravdu při zveřejňování některých fakt týkajících se vojenského újezdu Brdy. Kupříkladu o skutečné částce,kterou ročně musí stát vynaložit na provoz vojenského ůjezdu atd...
Reakce Ministerstva na sebe nenechala dlouho čekat. Svoje rozhodnutí o zrušení újezdu ospravedlňovalo tím že Brdy nejsou tolik využívané jako ostatní vojenské újezdy na území ČR. Další věcí je ,že v Brdech mohou cvičit pouze dělostřelci, letectvo a s ručními zbraněmi. Oproti ostatním újezdům u nás, v Brdech nelze provádět střelby z bojových vozidel a protiletadlových raketometů, přičemž mo uvádí ,že mechanizované jednotky jsou páteří naší armády. A je tedy velmi důležité zachovat prostory kde cvičit mohou. Další argument který uvádí je ten ,že zde není dostatečná infrastruktura k zabezpečení cvičících vojsk.
MO uvedlo i skutečné náklady ,které je nutné vynaložit na roční provoz vojenského újezdu Brdy. Podle jejich propočtů se jedná přibližně o 78 000 000 kč ročně a pokud se k tomu ještě přičte investice do nemovitostí a opravy,vyšplhá se částka až na 150 000 000kč.
Další zajímavou informací je fakt, že z celkové rozlohy přibližně 20 000ha zabírají dopadové plochy pouze 12 procent celého území. Což je prý nejméně ze všech vojenských újezdů na území ČR. Tímto reagovali na nehoráznou částku, kterou by stát musel vynaložit na nutnou pyrotechnickou asanaci území ( v případě že by Brdy měli být volně přístupné veřejnosti.
Jak uvedli ke konci článku,resort MO musí šetřit a současný počet vojenských újezdů je nadbytečný luxus který si nemůžeme v současné době dovolit.

V médiích se objevila krátká zpráva ,která informovala o tom že, někteří starostové obcí ležících v těsné blízkosti VVP Jince jsou pro zřízení CHKO Brdy na celém území současného vojenského újezdu. O to samé jde i občanskému sdružení s názvem Brdy - Res publica ,které o vyhlášení CHKO bojuje už řadu let. Tento návrh si nalezl doposud asi nejvíce příznivců jak z řad odborníků ,tak i laické veřejnosti. Současně s tím vznikla i petice, která bude zanedlouho k podepisování na různých místech sousedících se středními Brdy. Její zkrácené znění je možné si přečíst na stránkách výše uvedeného sdružení.

Osud Středních Brd není pravděpodobně lhostejný ani Středočeskému kraji v čele s hejtmanem MUDr. Davidem Rathem. Hejtman prý chce začít vyjednávat s MO a Vládou ČR o nějaké ochraně. Podle jeho vlastních slov by bylo nejlepší ,kdyby parlament, po zrušení vojenského újezdu předal veškerou správu Brdských lesů Středočeskému kraji, který by podle jejich vlastních slov zajistil dostatečnou ochranu přírody. Spekulovalo se i o vyhlášení přírodního parku ,jako je tomu například na Hřebenech(území rozkládající se mezi Prahou a městysem Jince) Ale legislativa tomu není nakloněna. Je tam prý řečeno ,že v místě ,kde byl vojenský újezd, už nemůže být přírodní park vyhlášen.

Jeden z důvodů o uvažovaném zpřístupnění Brdských lesů veřejnosti je výborná dostupnost a vzdálenost z Prahy a oblíbenost zdejšího rázu krajiny ,jakožto místa pro relaxaci a odpočinek.

Existuje ještě skupina lidí, kteří válčí za zachování stávajícího újezdu, a mezi ně patří i někteří starostové. Svého cíle se snaží dosáhnout peticí, pro kterou se snaží sehnat co nejvíce podpisů. Toto je také velmi početná a významná skupina.

Nezbývá nám ,než si o tom utvořit vlastní obrázek a doufat, že to vše nakonec dobře dopadne a Brdy nezůstanou bez jakékoliv ochrany. To by znamenalo jejich okamžitou devastaci a v podstatě konec.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama