Stránky svobodného brdského horala

Pozor Důležité! Bílá kniha promluvila!

1. dubna 2011 v 11:04 | Pavel Čámský |  Novinky
K některým závěrům, obsaženým v Bílé knize o obraně, jak byla dopracována realizační skupinou a nyní se předává k projednání Výboru pro obranu a bezpečnost PS Parlamentu ČR: (převzato dnes z webových stránek sdružení Brdy-Res publica, Komentáře, Bílá kniha promluvila).
Bílá kniha doporučuje v omezené míře navýšit stavy příslušníků AČR v souvislosti s jejím doporučovaným budoucím vševojskovým zaměřením.
Důvodem k takovému nárůstu stavů AČR, ale i její schopnosti bránit samostatně území ČR je jednak pomoc obyvatelstvu zasaženému krizí - poskytnout perspektivní pracovní příležitosti nezaměstnaným, dále významný vzrůst bezpečnostních rizik jak ve světě, tak i v samotné Evropě (např. zostřující se vztahy mezi SR a Maďarskem) a konečně i oslabení vnitřní jednoty a schopnosti koordinace činnosti v rámci NATO, především v souvislosti s posunem zahraničně-politických priorit USA a jejich částečnou rezignací na posilování transatlantické vazby.
Pokud pak konečně jde o existenci vojenských újezdů a výcvikových prostorů, Bílá kniha konstatuje, že v souvislosti s nezbytným rozvojem schopností AČR i jejích početních stavů je nezbytné ponechat všech pět současných vojenských újezdů a nejen to, znovuzřídit vojenský újezd Mladá a v některých případech i nevelké rozšíření stávajících VVP.
Tak kupříkladu:
a) VVP Březina/Dědice - zůstává zachován v současných hranicích.
b) VVP Boletice bude mírně rozšířen severním směrem po oblast vrchů Skaliny a Ktišské hory až k obci Chroboly. Nepočítá se již s vybudováním lyžařského areálu Špičák. Ruší se území částečně zpřístupněná veřejnosti.
c) VVP Brdy/Jince bude též mírně rozšířen, tentokrát jižním směrem o území stávajících přírodních parků Brdy a Třemšín tam, kde nezasahují do obydlených území. Ruší se území částečně zpřístupněná veřejnosti.
d) VVP Libavá zůstává zachován v současných hranicích.
e) VVP Hradiště/Doupov zůstává zachován v současných hranicích.
f) v souvislosti s novou úlohou, rozvojem a významem PVOS dojde k znovuotevření základny PVOS Brdy-Hřebeny (tzv.Klondajk).
Protože nás samozřejmě velmi zajímají Brdy, snažili jsme se zjistit některé podrobnosti. Pokud jde o rozšíření VVP, mělo by se jednat výlučně o zalesněné oblasti tzv. Jižních Brd bez trvalého osídlení. Výjimkou je osada Teslíny - jejích cca 10 obyvatel bude odškodněno a vystěhováno (MO jim nabídne vhodné domy a pozemky v blízkosti JE Temelín). Obec Míšov bude rekonstruována a její statut i určení bude upraven podle vzoru obce Velcí. Předpokládá se výstavba dvou nových dopadových ploch - a to v oblasti vrchu Hřebenec a vrchů Nad Maráskem a Getsemanka-Na skalách. Komunikace I/19 (Rožmitál - Plzeň) se v úseku Věšín - Borovno mění na režimovou komunikaci v oblasti vojenského újezdu. Obdobně se na režimovou také mění charakter komunikace č.II/191 v úseku Voltuš - Roželov a Roželov - Starý Smolivec. MO přislíbilo, že v případě dostatku finančních prostředků bude v budoucnu ochotno přispět i ze svého rozpočtu na případnou výstavbu tunelu Rožmitál - Spálené Poříčí. Komunikace Radošice - Chynín zůstane i přesto, že prochází okrajem VVP, nadále veřejně přístupná. V souvislosti s přesahem VVP Brdy i na území Plzeňského kraje bude nutno provést příslušné úpravy krajských hranic tak, aby VVP nezasahoval do území dvou krajů. Uvažuje se prý rovněž o znovuotevření tří vojenských posádek - tam kde bývaly: ve Strašicích, v Rožmitále a v Příbrami.
Ti, kteří vznášeli obavy o zachování a ochranu zachovalé přírody v Brdech se tak nemusí obávat. Zpřísněný režim vojenského újezdu a podnik VLS,a.s. zdejší přírodu ochrání dokonale a napraví i škody, které napáchalo hospodaření Lesů ČR v Jižních Brdech. Harvestorové středisko v Mirošově se doplňuje o nové stroje a bude během velmi krátké doby plně připraveno zvládnout i nová území VVP Brdy, včetně vymýcení nových cílových ploch. Počítá se dokonce i s odvodněním tzv. Myší díry v pramenné oblasti Skalice a obdobně tak i prameniště Lomnice. To významně pomůže i civilnímu obyvatelstvu v přilehlých územích, kdy je již tyto toky nebudou nadále tak ohrožovat povodněmi.
Těšíme se, jak nový režim vojenského újezdu, nyní již o rozloze 360 km2, vytvoří z Brd přírodní perlu Evropy. Škoda, že díky připravovaným opatřením na ochranu újezdu i civilního obyvatelstva (oplocení celého újezdu concertinou, připravovaná novela zákona o vojenské policii, která má významně rozšířit její kompetence a pravomoci), to už nikdy neuvidíme. Brdům zdar!
1. dubna 2011.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vlčááák Vlčááák | 1. dubna 2011 v 12:09 | Reagovat

nejdřív ale bude muset Vondra vykrást americkou národní banku :-)

2 pavel pavel | E-mail | 3. dubna 2011 v 8:45 | Reagovat

Nyní se už sluší upozornit, že tento článeček byl příspěvkem k 1.4. - a tedy Apríl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama