Stránky svobodného brdského horala

Netradiční výlet na Jordán

19. května 2011 v 20:40 | Pavel Čámský |  Cestopisy
Netradiční výlet na Jordán.
Sobota 14.května slibovala ještě slušné počasí a tak jsme se ve třech vydali po obědě na výlet na Tok, Jordán a Dlouhý vrch. Přibližovadlo jsme zanechali před Octárnou (550m) a pak už celkem svižným krokem se jali stoupat po silničce směrem ke Kloboučku. Tam, kde se silnička dělí na dvě, hned jak překročí bezejmenný potok (který kolega Poustka před časem pojmenoval na Tetřívčí), jsme uhnuli na pravou odbočku a po ní šlapali až tam, kde končí asfalt před požárním průsekem. Ten jsme překročili a zahájili další stoupání na lokalitu U Břízy (cca 750m).
Tady už jsme tak za sebou měli 200 výškových metrů. Krátce jsme se pokochali výhledem, prohlédli si půvabný mrazový srub a přes borůvkové a brusinkové plantáže se vydali na JZ stále do kopce směrem k Rokli. V té jsme opět překročili Tetřívčí potok a srázem nad ním jsme sledovali proti proudu jeho tok. Nakonec jsme dospěli k jednomu z plánovaných cílů, k "jezírku" pod Tokem (785m). Po náležitém kochání jsme se cestou, vedoucí úzkým lesním výběžkem přesunuli na širší cestu, která pokračuje od asfaltky kolem Kloboučku na Tok. Ještě před dosažením vrcholu jsme odbočili k Carvánce, kde ale panoval jakýsi čilý ruch a vystoupili jsme na vrcholovou plošinu (865m).Cestou, vedoucí požárním příkopem jsme pak pospíchali za občasného focení suchopýrů i dalekých obzorů k Aliance. Tu jsme v sedle Dlouhý kámen (cca 820m) překročili a lesní cestou dál klesali směrem na Houpák. Krátce před jeho dosažením jsme ale odbočili vlevo a po příjemné a esteticky blahodárně působící cestě jsme uhnuli na Jordán. Zanedlouho jsme na kótě 790m překročili silničku, spojující Alianku s letištěm pod Hejlákem a zahájili jsme krátký výstup severovýchodním úbočím Jordánu. Dobýváním jeho zarostlého vrcholu (826m) jsme se nezdržovali, ale pokračovali klesáním po cestě dál na Dlouhý vrch.


Do těchto míst nechodíme tak často a tak jsme se vyžívali ve focení kdejaké blbosti, ale především výhledů na působivý Houpák, ležící nyní na protější straně údolí Mourového potoka. Dorazili jme až tam, kde se cesta přes Dlouhý vrch nedaleko jeho vrcholu (776m) lomí a prudce klesá do údolí Jalového potoka. Obrátili jsme se a kolem nedalekého bunkru začali také sestupovat nádhernou cestou březovými háji kolem několika dalších bunkrů k Mourovému potoku. Konečně jsme jej dosáhli u Parmovy nádržky (641m) a odtud zahájili nejprve mírné stoupání k silničce spojující letiště s Aliankou.

Silnice jsme zakrátko dosáhli a již trochu znavení (dost nepříjemně se do nás opíralo slunce) začali stoupat nejprve lesem, pak kolem jedné z německých "pixlí", až pod Houpák k slavnému bunkru CE (770m). Opět probíhalo focení, ale čas se také ponachýlil a tak jsme zakrátko vystoupali k bunkru na vrcholu Houpáku (794m), kde jsme si samozřejmě neodepřeli pověstné výhledy. Odtud už jsme zakrátko dorazili zpět na Alianku, sešli po ní jednu serpentinu a uhnuli na tockou pláň. Nejprve skoro po rovině a posléze stále větším klesáním jsme brázdili dopadovku a řídké lesíky, které ji obklopují, snažili se fotit rosnatky až jsme se konečně opět dostali k požárnímu příkopu v místech, kterým jsme před několika hodinami procházeli při výstupu na Břízu. Za chvíli jsme byli na asfaltce a po ní zakrátko už i pod Octárnou, kde na nás věrně čekalo auto. Za 5,5 hodiny jsme prošli cca 22 km a byli jsme docela rádi, že dál už se vezeme. Počasí bylo super, ani drobná přeprška na Toku nevadila a tak jsme zase o pár příjemných zážitků bohatší.
Fotografie: Václav Knechtl,Vašek Novák a Pavel Čámský
děkuji všem členům výpravy za pěkné odpoledne:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama