Stránky svobodného brdského horala

Červenec 2011

4. soutěžní kolo 17.7 - 17.8 2011

17. července 2011 v 23:53 | Václav Knechtl |  Hádanky
A máme tady kolo č.4. Kde se nachází toto skalisko? jaký je jeho oficiální název?
tipovat můžete až do 17. srpna 2011


Plzeňský kraj a CHKO

15. července 2011 v 9:17 | Pribram.cz |  Novinky
Plzeňský kraj odmítá Řihákův plán na CHKO pod patronací Středočechů
Plzeň - Plzeňský kraj bude pro brdské obce vymáhat původní katastry.
Plzeň - Plzeňský kraj bude po státu požadovat, aby města a obce ve Vojenském újezdu Brdy získaly v případě jeho zrušení původní správní území, které měly před vznikem prostoru, tedy před rokem 1927. Návrat k původním hranicím devíti obcí, které leží na okraji dosavadního vojenského prostoru v Plzeňském kraji, budou zástupci kraje požadovat při jednáních s ministerstvy obrany a vnitra. Krajští radní dnes na svém jednání veškeré požadavky devíti obcí podpořili, řekl novinářům hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Většina brdských obcí je na území středních Čech, jejich starostové se dnes scházejí v Příbrami.
Starostové ve svém komuniké, které zaslali plzeňskému hejtmanovi, požadují kromě "navrácení historických hranic katastrálních území" (například kvůli umístění vodních zdrojů a řešení protipovodňových opatření) vyřešení komunikací a dopadových ploch spolu s krajem a ministerstvy a dále chtějí zajistit na území vojenského újezdu ochranu přírody a životního prostředí vyhlášením chráněné krajinné oblasti (CHKO). Čtyři obce z Plzeňského kraje, tedy Trokavec, Číčov, Dobřív a Těně, požadují navíc po státu vrátit historický majetek, především lesy, které byly podle starostů obcím "administrativně odebrány bez kompenzace".
"Kraj všechny požadavky považuje za relevantní. Souhlasí s nimi a bude je podporovat," řekl Chovanec. Už v pátek chce domluvit termín jednání s středočeským kolegou Davidem Rathem (ČSSD). Schůzka, na níž by se měl domluvit společný postup a navrhnout memorandum, se má konat v polovině srpna. Příští úterý odpoledne se vedení kraje sejde v Plzni se všemi starosty osmi obcí, které leží v armádním prostoru.
Krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD) uvedl, že Plzeňský kraj plánuje na území takzvané Ameriky vybudovat velký suchý poldr, který by pomohl ochránit město Rokycany před případnými povodněmi. "Armáda se tomu zatím bránila," dodal. Kraj chce pomoci také se zajištěním vody, protože brdské obce jí mají málo.
Vojenský prostor Brdy byl zřízen v roce 1927, kdy stát pozemky od obcí vykoupil. Po válce byl zmenšen a v roce 1950 opět zvětšen do současné podoby. Tehdy zřejmě stát od obcí nic nevykupoval a pozemky znárodnil.
"Důkazní břemeno (kvůli snahám čtyř obcí o navrácení historického majetku) bude na těchto obcích," uvedl hejtman. Podle Smutného není vyloučeno, že se bude muset navrácení majetku obcím řešit soudně.
Dodal, že po zrušení prostoru bude nutné ještě vyřešit tři obce, z toho dvě na území Plzeňského kraje, které zanikly. Jejich správní území se bude muset přičlenit k nějaké existující obci, protože "i z prázdného území plynou do obecní kasy daňové výnosy".
Plzeňský kraj odmítá názor příbramského starosty Josefa Řiháka (ČSSD), který tvrdí že by bylo lepší, kdyby celé území bylo jednotné a spravoval ho pouze Středočeský kraj. Řihák míní, že CHKO by neměla zasahovat do dvou regionů - plzeňského a středočeského.

schůzka starostů

15. července 2011 v 9:06 | Karel Hutr |  Novinky

Starostové z Příbramska jsou pro zachování újezdu

Příbram - Ve čtvrtek se na příbramské radnici sešli starostové z příbramského regionu, aby se vyjádřili k budoucnosti Vojenského újezdu Brdy. Ten chce ministerstvo obrany zrušit do roku 2015. Starostové vydali stanovisko v němž mimo jiného prohlašují, že nechtějí, aby Vojenský újezd Brdy zanikl.