schůzka starostů

15. července 2011 v 9:06 | Karel Hutr |  Novinky

Starostové z Příbramska jsou pro zachování újezdu

Příbram - Ve čtvrtek se na příbramské radnici sešli starostové z příbramského regionu, aby se vyjádřili k budoucnosti Vojenského újezdu Brdy. Ten chce ministerstvo obrany zrušit do roku 2015. Starostové vydali stanovisko v němž mimo jiného prohlašují, že nechtějí, aby Vojenský újezd Brdy zanikl.


Třítrubecký potok ve Středních Brdech, jehož vodu využívají obce na druhé straně Brd jako zdroj kvalitní pitné vody.
Třítrubecký potok ve Středních Brdech, jehož vodu využívají obce na druhé straně Brd jako zdroj kvalitní pitné vody.
Autor: Karel Hutr
V případě, že újezd zanikne, požadují vyhlášení chráněné krajinné oblasti, provedení inventarizace majetku a posouzení škod vzniklých činností vojsk. Dále chtějí komplexní monitoring území kvůli nevybuchlé munici a tato místa zabezpečit. Za velice důležité považují zachování území jako celku a ponechání prostoru ve Středočeském kraji s tím, aby nikdo území nerozparceloval. Po tom totiž volají starostové z Plzeňského kraje, kteří chtějí vracet historický majetek.
"Jestli se Vojenský újezd Brdy skutečně zruší, měla by se tato lokalita zabezpečit už jenom kvůli velké zásobárně kvalitní pitné vody. Armáda se přece nemůže sebrat a utéct. Nejdříve by měla mít řešení, co s újezdem bude. Určitě by ale Brdy měly zůstat jako celek, což je především na hejtmanech Středočeského a Plzeňského kraje, aby se dohodli," řekl ještě před schůzkou své stanovisko příbramský starosta Josef Řihák s tím, že chráněná oblast by neměla zasahovat do dvou regionů - plzeňského a středočeského.

PROHLÁŠENÍ STAROSTŮ:

My, starostové obcí a měst z okresu Příbram, které sousedí s Vojenským újezdem (VÚ) Brdy prohlašujeme:
Neztotožňujeme se s návrhem na zrušení VÚ Brdy. V případě, že ke zrušení VÚ Brdy dojde, vyzýváme vládu České republiky, Ministerstvo obrany ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR a Středočeský kraj aby důsledně zajistili na území VÚ Brdy účinnou ochranu přírody, zabránili poškození zdrojů kvalitní pitné vody, zajistili bezpečnost občanů a zamezili devastaci a zcizení majetku.
Území VÚ Brdy je od roku 1926 neobydlené. Stalo se významnou enklávou čistého životního prostředí uprostřed České republiky. Celá oblast je pro všechna podbrdská města a obce životně důležitým zdrojem kvalitní pitné vody. Na území Brd se zachovala jedinečná rostlinná a živočišná společenstva. Je proto naší povinností zajistit další nerušený rozvoj této jedinečné brdské přírody.
K prosazení našich cílů navrhujeme:
- Ještě před zrušením VÚ Brdy zřídit na celém území Chráněnou krajinnou oblast.
- Provést inventarizaci majetku a posouzení hospodářských a ekologických škod vzniklých působením vojsk.
- Provést komplexní monitoring území s cílem zjistit místa s výskytem nevybuchlé munice. Následně pak zabezpečit tato místa na náklady státu tak, aby zde nedošlo k ohrožení zdraví a životů občanů.
- Zachovat územní celistvost VÚ Brdy. Ponechat VÚ Brdy ve Středočeském kraji, nepřipustit změnu parcelace území.
- Ponechat hospodaření v lesích na státem řízené organizaci.
- Zajistit stavební uzávěru na celém území VÚ Brdy s cílem zabránit chaotické realizaci developerských projektů. Budoucí rozvoj území navrhujeme realizovat pouze v souladu s ekologickou legislativou EU a až po zajištění ochrany přírody a vodních zdrojů na území Brd.
Vyzýváme občanské organizace, spolky i jednotlivé občany, kterým není lhostejný budoucí osud Vojenského újezdu Brdy, k podpoře našich návrhů.
Podepsáni starostové obcí a měst: Bezděkov, Bohutín, Bratkovice, Čenkov, Drahlín, Hluboš, Jince, Křešín, Láz, Lhota u Příbrami, Obecnice, Podlesí, Příbram, Sedlice, Trhové Dušníky, Věšín a Vranovice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama