Leden 2012

Poznávací soutěž ukončena

21. ledna 2012 v 20:18 | Václav Knechtl |  Hádanky
Poznávací soutěž ukončena
Po 7 kolech brdské poznávačky jsem se rozhodl soutěž ukončit. Říká se že v nejlepším se má skončit, to jsem již prošvihl. :-) Ale protože se posledního kola nezúčastnil ani jeden čtenář, tak je asi opravdu ta pravá chvíle tuto soutěž ukončit. Tímto bych moc rád poděkoval všem kdo se aspoň jednou zúčastnili a zatipovali si.
Zcela suveréním vítězem se stal Pavel Čámský se získaným počtem 6 bodů.
Ostatní účastníci si rozdělili místo druhé, přičemž každý získal po 1 bodu.Mrkající


Betlémské světlo na Baštíně za námi

16. ledna 2012 v 22:50 | Václav Knechtl |  Novinky
Betlémské světlo na Baštíně za námi
Předem mé reportáže bych se rád omluvil účastníkům ale i dalším zájemcům o tuto reportáž za pozdní zveřejnění.
Píše se neděle 18 prosince 2011. Jsou dvě hodiny odpoledne a auto Jirky Vlčka Vlčáka zahýbá k legendárnímu a mezi brdskými znalci i velmi oblíbenému grilu Míšov. Už ho netrpělivě vyhlížím, jako vždy mám trochu obavy aby se vše dobře stihlo a akce se povedla. Z auta vystupuje vedle Vlčáka ještě Pavel Wunch, podáme si ruce a ihned se jdeme podívat do zavazadlového prostoru jestli svělto cestu z Rokycan přežilo. Všem se nám ulevuje protože světélko hoří a první kritickou situaci, to jest cestu autem bezpečně zvládlo. Po krátké poradě dospíváme k závěru že by bylo vhodné světlo zálohovat a tak během chvilky se rozsvěcuje moje i Pavlova lucernička.
Jak se nakonec ukazuje byl to velice rozumný krok, světlo rozdělit do více lucerniček. Fouká slabý ale studený vítr a než se přesuneme do budovy grilu aby jsme potvrdili naši večerní návštěvu svítí už jen jedna lucernička. Nakonec se podařilo nebezpečí zažehnat a po chvíli kráčíme všichni tři směrem k lesu. nejhorší je úsek kolem louky nad Míšovem. To se musíme několikrát zastavit a jeden druhému opět světlo rozsvěcovat. Ve chvíli kdy se dostáváme do lesa, tedy do závětří už se postupuje mnohem jednodušeji a rychleji.
Cesta nám utíká velmi rychle a příjemně, stačíme probrat spoustu témat. Hodiny ukazují krátce před třičtvrtě na 3 když se konečně dostáváme na Baštín. Já osobně se krátce seznamuji s místem, protože když jsem tu byl naposledy je to už opravdu několik let zpátky moc jsem si z toho nezapamatoval. Netrpělivě vyhlížíme první návštěvníky, tím že někdo přijde jsme si jistý ale kolik poutníků nakonec přijde to netuší nikdo z nás. Před třetí hodinou zpozorujeme první návštěvníky a pak už se to sem hrne z obou stran. Přesně ve tři, jako by to předem měli vypočítané se oběvuje i Lezec se svojí partou. Jsem rád že se i s těmito lidmi mohu konečně setkat osobně.
Jelikož už je nejvyšší čas začít, ujímá se slova Jirka Vlček, hlava celé akce. Přivítá účastníky a podá pár základních informocí, poté předává slovo mě. Nemám připravený žádný proslov takže za krátkou chvilku se ke slovu dostává Pavel Wunch. Ten si připravil pro tuto akci krátkou ale velmi zajímavou prezentaci o Benediktýnském klášteře který zde stával. Poutníkům kterých dorazilo více jak 25 i s několika dětmi se prezentace podle ohlasu velmi líbí a někeří z nich dokonce příjímají Pavlovu nabídku krátké procházky po okolí rozvalin kláštera a na několik minut mizí v lese. My už v té době začínáme s rozdáváním světla a zápisem do kroniky, kterou jsme pro tuto příležitost založili. Lidé si zapalují světlo navzájem a postupně se vydávají zpět do svých domovů. I my se ještě vyfotíme a pak už také kráčíme směr Míšov. Máme tam zamluvené místo na místním grilu.
cesta už je skoro za tmy a tak to vypadá jako takový pěkný lampiónový průvod. Největší radost z cesty mají děti kteří mezi sebou soutěží komu se povede donést světlo aniž by mu zaslo až do Míšova. Cestou se ještě seznamuji s několika dalšími lidmi a velice pěkně si popovídáme.
Na Míšovském grilu ještě pokračuje program formou čtení pohádek z brdských hor. Toho už se ale nemohu zúčastnit povinosti mě volají :-) a tak se se všemi s velmi dobrým pocitem loučím a vyrážím na cestu zpět...

Závěrem celé reportáže bych chtěl všem účastníkům poděkovat za nečekaný zájem který projevili a za to že svou přítomností pomohli vytvořit krásnou vánoční atmosféru. Díky úspěchu celé akce se zřejmě podařilo založit novou tradici a už teď můžeme slíbit že se budeme snažit aby jsme se všichni zase v tomto čase sešli. Tentokrát v prosinci 2012.
Přidávám odkaz na Příbram.cz kde o tom vyšel pěkný článek:
http://www.pribram.cz/clanek-nova-tradice-na-bastine-betlemske-svetlo-si-vyzvedlo-pres-tricet-zajem

no a nakonec pár fotografií z celé akce:

Autorem fotografií je Josef Arnošt :-)